Nepodceňujte ani v menopauze samovyšetrenie prsníka

Ženy by mali poznať svoje prsia a cítiť, keď sa s nimi deje niečo zlé. Pravidelné prehliadky u lekára a na mamografe sú najlepším spôsobom, ako si svoje zdravie overiť, pretože pozorujú aj tie najmenšie zmeny v prsiach. Domáce samovyšetrenie je však nemenej podstatnou súčasťou starostlivosti o vaše zdravie, obzvlášť keď je vykonávané pravidelne.

Väčšina zmien alebo hrčiek v prsiach nie je rakovina, ale len lekár to môže určiť s istotou. V prípade, že sa jedná o rakovinu prsníka, ktorá je však nájdená v skorom štádiu, možnosť vyliečenia a úplného zotavenia je veľmi vysoká. Samovyšetrenie pŕs by mali vykonávať dospelé ženy v každom veku, a to aj tie práve prechádzajúce menopauzou.

Ako urobiť samovyšetrenie?

Akonáhle začnete samovyšetrenie pŕs vykonávať každý mesiac, rýchlo sa zoznámite s ich štruktúrou a ľahko rozpoznáte, čo je pre vás normálne. Pokiaľ prechádzate alebo ste prešli menopauzou, vykonávajte vyšetrenia v rovnaký deň každý mesiac. Najlepšie pre vás môže byť prvý alebo posledný deň, aby ste na samovyšetrenie nezabúdali. V prípade, že sa liečite pomocou hormonálnej substitučnej terapie, zvoľte aj jej prvý deň.

Samotné vyšetrenie zahŕňa tri jednoduché kroky:

  • Kontrola pŕs pohľadom v zrkadle
  • Hmatové vyšetrenie pŕs v stoji
  • Pohmatové vyšetrenie pŕs v ľahu

1. Vyzlečte sa a postavte sa pred zrkadlo do dobre osvetlenej miestnosti. Pozorujte akékoľvek zmeny veľkosti alebo tvaru pŕs. Všímajte si tiež neobvyklé zvrásnenie, priehlbiny, šupiniek alebo zmeny farby kože. Veľkú pozornosť venujte aj veľkosti, farbe, smeru či výtoku z bradavky. Zdvihnite ruky a zovrite ich za krkom. Potom zatlačte oboma rukami dopredu a pretiahnite svaly hrudníka. Keď túto pozíciu držíte, pozorne sa pozrite na priehlbiny alebo hrčky, ktoré by sa na prsiach mohli objaviť. Následne sa uvoľnite a pozrite sa znova; vaše prsia by mali vyzerať rovnako v oboch pozíciách – keď sú svaly napäté aj uvoľnené.

2. Prehmatanie pŕs robte jemne končekmi prstov. Najprv začnite povrchovo, potom choďte viac do hĺbky. Prsia by ste mali prehmatávať krúživými pohybmi opačnou rukou, než ktoré prsník vyšetrujete. Zdvihnite ruku nad hlavu a pravou rukou skontrolujte ľavé prsník a opačne. Nezabudnite na oblasť podpazušia a okolo kľúčnej kosti.

3. Položte sa na chrbát a ľahko sa pretočte na jeden a potom druhý bok. Dostanete sa tak lepšie do podpažnej jamky ak vonkajšiemu kraju prsníka. Nakoniec sa vráťte do pozície na chrbte a prehmatajte vnútornú časť oboch pŕs rovnakou technikou, ako postojačky.

Čo keď objavím hrčku?

Jeden z najdesivejších okamihov pre ženu je, keď na prsníku nájde neobvyklú hrču.  Panika však nie je na mieste, až 80 % podobných nálezov je zdraviu neškodných. Zmeny na prsiach môže v menopauze spôsobiť aj klesajúca hladina estrogénu. Akonáhle sa mliečna žľaza začne redukovať, začne sa redukovať aj žľazovité tkanivo v prsiach, na základe čoho môžu vznikať rôzne priehlbiny. Hormonálne zmeny sú tiež príčinou tvorby cýst a hrudiek.  Nemusíte sa preto automaticky desiť, každý podozrivý nález však pre istotu konzultujte so svojím lekárom.