Pre väčšinu žien je obdobie menopauzy veľmi stresujúce. Môžu za to z veľkej miery hormonálne zmeny a z nich vyplývajúce nepríjemné symptómy, ako sú návaly tepla alebo zlý spánok. Okrem toho však dochádza k novým rodinným a osobným situáciám – napríklad odchodu detí z domova, smrti rodičov, zmenách v kariére či problémom v partnerských vzťahoch.
Chronický stres nie je dobrý pre nikoho. Podpísať sa môže aj na vašom zdraví, kde často spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, bolesti hlavy, reflux žalúdka, úzkosť až depresiu aj vyššie riziko srdcových ochorení. Existujú aj domnienky o tom, že chronický stres ovplyvňuje imunitný systém, čo vás robí náchylnejšími k najrôznejším ochoreniam, infekciám a dokonca aj rakovine. Aby ste uchovali svoje pevné zdravie aj fungujúce vzťahy, mali by ste sa preto obzvlášť v prechode sústrediť na uvoľnenie vašej mysle. Spôsobov je hneď niekoľko.
Dostaňte sa do uvoľnenej nálady
Aby ste si svoj odpočinok mohli užiť so všetkým, musíte sa najprv naozaj uvoľniť. A to aj napriek tomu, že ste mali rušný deň. Pokiaľ sa cielene snažíte relaxovať prvýkrát, môže byť pre vás spočiatku trochu ťažké odviesť myšlienky od rutiny každodenného života. Najlepšie je vyhľadať vám príjemné miesto, kde budete mať absolútny pokoj. Potom už stačí zvoliť akúkoľvek aktivitu, pri ktorej sa cítite dobre. Môžete počúvať upokojujúcu hudbu alebo sa vrátiť k manuálnej činnosti, ktorú ste predtým toľko milovali – pletenie, maľovanie alebo starostlivosť o záhradku. Akonáhle necháte odplávať svoje myšlienky, zistíte, že sa vaša nálada minútu od minúty lepší.
Relaxácia vám pomôže aj pri problémoch so zaspávaním. Dve hodiny pred spaním si môžete zaliezť do postele, stlmiť svetlá a skúsiť sa uvoľniť. Veľmi osvedčenou metódou je čítanie, ktoré aktivuje vašu predstavivosť a zanechá vo vás pozitívnu náladu, ktorú si odnesiete aj do spánku. Navyše určite z vlastnej skúsenosti viete, že pri čítaní sa najlepšie zaspáva.
Dajte si šálku čaju
Teplý bylinkový čaj, najmä harmančekový, má skvelé uvoľňujúce a upokojujúce vlastnosti, vďaka ktorým môžete prežiť svoj deň aj noc v harmónii. Na čierne čaje zabudnite, kofeín by vám bránil zaspať a ešte by podporoval vašu nervozitu.
Uvoľňujúci kúpeľ
Nie je nič lepšie, než si po náročnom dni dopriať dlhý horúci kúpeľ. Večerný kúpeľ vám pomôže s bolesťami svalov aj upchatými dutinami. Stačí pridať trochu kúpeľovej soli alebo prírodného éterického oleja, ktorého vôňa je vám príjemná. Kúpeľ si skúste čo najviac užiť – pokojne zapáľte sviečky, vezmite si so sebou knihu alebo zapnite hudbu. A relaxujte!
Dýchajte
Stimulované dýchanie môže byť použité na upokojenie fyzických aj emočných reakcií vášho tela. Dýchanie do žalúdka alebo pod bránicu zvyšuje kapacitu pľúc, takže do svojho tela dostanete viac kyslíka, čo bude mať na vašu psychiku aj výrazný upokojujúci účinok. Cvičiť by ste mali pravidelne, vyskúšať pritom môžete hneď niekoľko techník – rytmické dýchanie, pri ktorom sa snažíte svoj dych predovšetkým spomaliť a harmonizovať; hlboké dýchanie prehlbujúce nádych aj výdych s cieľom naplniť vzduchom brucho; a vizualizované dýchanie, kde kombinujete svoj dych s predstavivosťou. Táto posledná technika je účinným druhom meditácie, ktorý sa často praktizuje aj pri joge.
Žite zdravo!
Vyvážená strava, pohyb, ale aj dostatok spánku bude mať na vašu náladu blahodárne účinky. Nielen, že pravdepodobne utlmíte nepríjemné prejavy menopauzy, budete mať aj viac energie sa vysporiadať s ťažkosťami, ktoré vás v každodennom živote môžu stretnúť. Pozitívna myseľ môže fungovať len v zdravom tele, preto sa o seba náležite starajte a verte v dobré zajtrajšky.